Węgiel kamienny a olej opałowy

Przedstawiamy porównanie dwóch paliw energetycznych – węgla kamiennego oraz oleju opałowego – wraz z podstawowymi informacjami na ich temat oraz podsumowaniem kosztów.

WĘGIEL KAMIENNY 
Węgiel kamienny jest rodzajem węgla kopalnego, o wysokiej (między 72% a 92%) zawartości pierwiastka węgla. To niezmiernie ważne paliwo energetyczne, wciąż chętnie używane do ogrzewania domów – pomimo prawdziwości ostrzeżeń, że jego spalanie źle wpływa na środowisko. Węgiel kamienny występuje w dziesięciu rodzajach, które różnią się pod względem posiadanych właściwości, przeznaczenia, zawartości siarki, czy popiołu, jak również wielkością cząstek. Istnieje dziesięć rodzajów węgla kamiennego: węgiel płomienny, węgiel gazowo-płomienny, węgiel gazowy, węgiel gazowo-koksowy, węgiel ortokoksowy, węgiel metakoksowy, węgiel semikoksowy, węgiel chudy, węgiel antracytowy oraz antracyt.

Zazwyczaj w typowych kotłach domów jednorodzinnych spalany jest węgiel zwany „orzechem”, to znaczy taki, którego wielkość ziarna wynosi około 25 – 80 milimetrów. Zalety? Tego typu paliwo jest tanie. Wady? Wiele. Zaczynając od negatywnego wpływu na naturę, a kończąc na konieczności regularnego uzupełniania – a przecież węgiel kopalny to źródło energii nieodnawialne.

Czasem wykorzystywany jest także inny rodzaj węgla kamiennego – nieco mniejszy i o mniejszej zawartości siarki „ekogroszek”.

Węgiel kamienny a olej opałowy

OLEJ OPAŁOWY 
Olej opałowy to produkt przerobu ropy naftowej, który wykorzystuje się jako paliwo w instalacjach grzewczych i piecach przemysłowych. Kotły opałowe są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe – w przeciwieństwie do kotłów na węgiel kamienny, czy drewno. Niestety, tego typu systemy grzewcze nie cieszą się zbytnią popularnością, ponieważ uważa się, że poniesione w czasie ich montowania koszty, są o wiele większe. Koszt najlepszego typu kotłów olejowych – kotłów kondensacyjnych – wynosi nawet 25 tysięcy złotych! Ich sprawność jest bardzo wysoka, wynosząc nawet 106%, jednak kotły olejowe wymagają częstych przeglądów, regulacji oraz czyszczenia.